Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Wstęp deklaracji

Urząd Gminy Smętowo Graniczne zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony www.smetowograniczne.pl

Telefon: +48 585619033

E-mail: ug@smetowograniczne.pl

Adres korespondencyjny: ul. Dworcowa 10, 83-230 Smętowo Graniczne

Data publikacji strony internetowej: 2014-12-29

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2023-06-26.

Dostępność cyfrowa strony www.smetowogranicze.pl dla osób niedowidzących została zapewniona przez następujące ułatwienia:

podwyższony kontrast (czarno tło, żółte i zielone litery),

białe tło,

skala szarości,

możliwość powiększenia i zmniejszania wielkości liter na stronie,

prosta czcionka,

podkreślenie odnośników,

mapę strony,

focus wokół elementów nawigacyjnych.

Treści lub funkcje niedostępne:

Wiele obrazków nie posiada opisów alternatywnych, co uniemożliwia pełne zrozumienie treści osobom korzystającym z czytników ekranu. Filmy nie posiadają napisów dla osób niesłyszących.

Materiały wideo umieszczone w serwisie nie zawierają audiodeskrypcji, co uniemożliwia ich zrozumienie osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Brak poprawnej struktury znaczników w dokumentach sprawia, że użytkownicy technologii asystujących nie mogą poprawnie interpretować zawartości.

Część dokumentów pdf została opublikowana bez warstwy tekstowej, jako skany innych dokumentów.

Oświadczenie sporządzono dnia 2025-03-31

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez przeszkolonego pracownika UG i dokonanego badania przez podmiot zewnętrzny w formie audytu: Blueeye Devs Paweł Zmiczerewski.

Sylwia Gajewska, sylwia.gajewska@smetowograniczne.pl

58-561-90-33 wew. 13

Procedura wnioskowo-skargowa

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich (https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/zlozenie-wniosku-do-rzecznika-praw-obywatelskich).

Dostępność architektoniczna

Do budynku prowadzi 5 wejść (A – od strony Biedronki, B – od strony ul. Dworcowej, C, D i E – od strony ulicy Kociewskiej). Drzwi do wejścia C, D i E są automatycznie otwierane na czujkę ruchu. Do trzech wejść (A, B i D) prowadzą schody oraz podjazdy dla wózków znajdujący się przy schodach (podjazdy nie spełniają norm określonych w przepisach prawa). W przypadku wejścia C i E występuje jeden stopień i obniżony podjazd na dwóch rogach budynku. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajdują się na parterze – główne wejście (A). Do budynku i wszystkich pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku, przy wejściu głównym znajduje się tyflomapa określająca rozmieszczenie pomieszczeń w budynku Urzędu Gminy z oznaczeniem w alfabecie Braille’a.  Na ścianie przy wejściach do pokoi znajdują się tabliczki przydrzwiowe z oznaczeniem w alfabecie Braille’a wraz z powiększonym drukiem dla osób niewidomych i słabowidzących. W pobliżu budynku wyznaczono miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych (przy wejściu A).

Dostępność dla osób niesłyszących lub słabosłyszących:

Budynek nie posiada głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osób niewidomych i słabowidzących.

W budynku dostępna jest przenośna pętla indukcyjna w ilości 1 szt., która jest dostępna w sekretariacie.

W budynku w chwili obecnej nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.

Zgłoszenie chęci skorzystania ze świadczenia usług tłumacza PJM, SJM i SKOGN można wnieść:

  1. pisemnie za pośrednictwem poczty – na adres: Urząd Gminy Smętowo Graniczne, ul. Dworcowa 10, 83-230 Smętowo Graniczne,
  2. osobiście – w Sekretariacie UG przy ul. Dworcowej 10, 83-230 Smętowo Graniczne,
  3. za pomocą faksu – na numer: 585619520,
  4. za pomocą poczty elektronicznej – na adres: ug@smetowograniczne.pl

Dostępność lup optycznych i ramek do składania podpisu

W budynku dostępne są lupy optyczne w ilości 2 szt. W budynku dostępne są ramki do składania podpisu w ilości 8 szt. oraz dostępny jest 1 zestaw kart komunikacyjnych.

Deklaracja poprawy dostępności

W miarę możliwości będziemy poprawiać błędnie sformatowane dokumenty pdf oraz dokładać starań by nowe dokumenty przygotowywane były poprawnie.

Ponadto na rok 2025 zaplanowano realizację inwestycji w zakresie wykonania podjazdu dla osób niepełnosprawnych oraz przebudowę schodów wraz ze zmianą jej nawierzchni do głównego wejścia budynku oraz wymianą drzwi wejściowych, wykonanie toalet z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych, ale również spełniającą wszystkie wymagania dla pozostałych użytkowników (projektowanie uniwersalne), wykonanie nowej nawierzchni antypoślizgowej w ciągach komunikacyjnych oraz malowanie ścian wewnątrz budynku z wykonaniem kontrastowych wykończeń dla osób z dysfunkcją wzroku.

Zadanie dofinansowane ze środków PFRON w ramach programu Dostępna przestrzeń publiczna.