Jak najczęściej, jak najwięcej
To życzenia, jakie w stronę Wójta i Mieszkańców Gminy Smętowo Graniczne skierował Radny Powiatu Starogardzkiego, Lech Kolaska – wierny uczestnik Kociewskiej Kuźni Rozmaitości i miłośnik tego typu spotkań – podczas swego krótkiego wystąpienia. O mocy integracji społecznej i wielu atrakcjach kolejnej edycji wspomnianej wyżej imprezy przeczytają Państwo poniżej.
Spotkanie rozpoczął dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym, Bartłomiej Kozłowski, który uroczyście powitał wszystkich zebranych na Kociewiu, w niewielkiej, choć malowniczo położonej miejscowości, Lalkowy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wójt Gminy Smętowo Graniczne, Anita Galant, Stanisława Kurowska oraz Lech Kolaska – Radni Powiatu Starogardzkiego, a także Radni oraz Sołtysi z terenu Gminy Smętowo Graniczne. Jak powszechnie wiadomo, Kociewska Kuźnia Rozmaitości w tym roku zdobyła szczególne wyróżnienie: „Nasza impreza otrzymała najważniejszą nagrodę w Powiecie Starogardzkim, przyznawaną przez Starostę, Kociewski Gryf, a tym samym tytuł Imprezy Roku 2018.” – przypomniał zebranym dyrektor GOKSiR. Na samo wspomnienie tych ważnych wydarzeń rozległy się gromkie oklaski skierowane w stronę organizatorów oraz osób, które co roku włączają się przygotowanie i przebieg spotkania. Otwarcie imprezy poprzedziła Msza Święta odprawiona w intencji Ojczyzny przez proboszcza parafii Lalkowy, księdza Wojciecha Kardysia. W swoim przemówieniu Wójt Gminy Smętowo Graniczne podziękowała Celebransowi tego nabożeństwa za głoszone Słowo Boże, ponieważ, jak wspomniała: „Modliliśmy się za Ojczyznę, a Ojczyzna – to my, wszyscy. I myślę, że każdy ma swoją cegiełkę, jedni malutką, inni troszkę większą, dzięki którym budujemy tę naszą Małą Ojczyznę, Gminę, Sołectwa, a w rezultacie nasz cały kraj.” Jednakże od 2014 roku, 1 maja na szczególną uwagę i podziw zasługują organizatorzy Kociewskiej Kuźni Rozmaitości, a wśród nich: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, Urząd Gminy Smętowo Graniczne oraz „Towarzystwo Przyjaciół Lalków” z panem Michała Melka, Sołtysem i Radnym wsi Lalkowy, na czele. Warto dodać, że Członkowie tego stowarzyszenia posiadają już niemałą wiedzę i doświadczenie w organizacji tego typu spotkań, wykazując się tym samym szczególną ofiarnością w stosunku do życia lokalnej społeczności, ale także i troską o estetyzację swojej miejscowości oraz wzrost wzrost lokalnej integracji. Jak Państwo widzą za organizacją spotkania, które nosi zaszczytny tytuł „Imprezy Roku” stoi cały sztab ludzi chętnych do pracy na rzecz rozwoju społeczności lokalnej. Niestety nie sposób tu wymienić wszystkich tych działaczy, niemniej jednak pragniemy serdecznie podziękować osobom, które co roku włączają się w organizację Kociewskiej Kuźni Rozmaitości. To dzięki Wam, impreza ta z roku na rok przyciąga coraz to większe rzesze osób zakochanych w regionalizmie.
Również i w tym roku na przybyłych do Lalkowych gości czekała prawdziwa moc atrakcji. Artystyczne rozpoczęcie imprezy przypadło w udziale zespołowi młodych artystów z Piaseczna – Piaseckim Gzubom. Dzieci przedstawiły bogaty w tańce i pieśni kociewskie program za co nagrodzone zostały oklaskami i ogólnym zachwytem zebranej publiczności. Do Lalkowych co roku zapraszane są osoby reprezentujące różne regiony naszego kraju. Tym razem, prócz Piaseckich Gzubów oraz Kapeli Kociewskiej ze Starogardu Gdańskiego, na lalkowskiej scenie zaprezentowało się, jakże barwne, Powiśle z Kwidzyna. Natomiast gwiazdą wieczoru okrzyknięty został folk-rockowy zespół Krambabula z Poznania, który już po raz drugi miał okazję wystąpić w Lalkowych. Kociewska Kuźnia Rozmaitości to nie tylko występy zaproszonych przez organizatorów artystów. To także prezentacje dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół z terenu Gminy Smętowo Graniczne, oraz członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, którzy chętnie szerzą kulturę Kociewia poprzez przedstawianie zebranej publiczności scenek rodzajowych, wybranych tańców i piosenek z wykorzystaniem gwary. W tym roku zebrana w Lalkowych publiczność miała okazję podziwiać występy miejscowego Koła, które zaprezentowało program przygotowany na Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłowie. Warto przypomnieć, że Panie w tegorocznym konkursie zajęły pierwsze miejsce w kategorii: „Moda – otulona kwiatami”. Ponadto na przybyłych do Lalkowych gości czekali wystawcy prezentujący nie tylko regionalne rękodzielnictwo, ale również i swojskie jadło. Dodatkową atrakcją były pokazy rzemiosł dawnych oraz warsztaty gliniarskie, które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem, podobnie jak przejażdżki bryczką. Jak widać Kociewska Kuźnia Rozmaitości to impreza, podczas której nie brak atrakcji dla całej rodziny, a jako, że cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem, z pewnością możemy napisać – do zobaczenia za rok!