Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Kolejne kroki w walce z koronawirusem wejdą w życie już od 1 kwietnia.

Nowe obostrzenia rządu w Polsce w związku z pandemią !

– Stoimy przed bardzo trudnym wyborem. Albo sytuacja w najbliższych miesiącach będzie dramatycznie gorsza, albo gorsza, ale możliwa do zarządzenia – zapowiedział przedstawiając zmiany premier Mateusz Morawiecki. – Jeśli chcemy, żeby życie gospodarcze po paru miesiącach wróciło do jako takiej stabilizacji, to musimy wprowadzić kolejne ograniczenia.

W związku z powyższym, większość nowych zasada wchodzi w życie już od 1 kwietnia i obowiązywać będzie do odwołania. Co obejmują ostrzejsze obostrzenia rządu?

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie

Liczba klientów przebywających w sklepach i punktach obsługowych może wynosić maksymalnie po trzy osoby na jedną kasę. Podobny limit dotyczy straganów na bazarach i targowiskach, tj. 3 klientów na 1 punkt handlowy. Na terenie poczty natomiast, może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane muszą pozostać zamknięte. Wszystkie pozostałe sklepy będą zobowiązane do dostosowania się do nowych zasad z zakresu bezpieczeństwa:

  • od 2 kwietnia, wszyscy klienci chcący zrobić zakupy muszą mieć założone  jednorazowe rękawiczki,
  • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Hotele i inne miejsca noclegowe – zamknięte

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mają prawo funkcjonować tylko wtedy, jeśli przebywa w nich personel medyczny albo osoby podlegające kwarantannie bądź izolacji. Pozostali goście zobowiązani są wykwaterować się do 2 kwietnia (czwartek). Z wyjątkiem pracowników na delegacji, korzystających z bazy noclegowej.
 
Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Wszelkie usługi świadczone przez zakłady kosmetyczne, fryzjerskie, salony tatuażu i piercingu oraz salony masażu nie mogą być realizowane zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie – czyli poza zakładami. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
 
Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Zamknięte mają zostać parki, bulwary i skwery. – Widzieliśmy, że wiele osób nie zachowywało tu dyscypliny w takim wymiarze, w jakim powinno i były to miejsca spotkań, co prawda nie w licznych, ale jednak dochodziło do kontaktów między ludźmi – tłumaczył premier Morawiecki.
 
Z tego samego powodu ograniczona została możliwość korzystania z rowerów miejskich.
 
Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie

Osoby mieszkające razem z osobami poddanymi obowiązkowej kwarantannie, także zostają objęte kwarantanną. Zasada wchodzi w życie 1 kwietnia br.
 
Osoby do 18. Roku życia mogą wyjść z domu tylko pod opieką dorosłego

Młodzież poniżej 18. roku życia na zewnątrz będzie mogła przebywać jedynie pod opieką osoby dorosłej.
 
Nadal utrzymuje się ograniczenia w przemieszczaniu

Obostrzenie w dalszym ciągu dotyczy wszystkich osób. W związku z którym, z domu można wychodzić w jedynie uzasadnionych przypadkach, do których zalicza się:

  • dojazd do pracy,
  • wolontariat na rzecz walki z COVID-19,
  • załatwianie spraw niezbędnych do życia codziennego.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+

Ograniczenia wprowadzone w ubiegłym tygodniu w środkach transportu publicznego, tj.  „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe” zostają rozszerzone o pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących. Zasady te dotyczą również  transportu niepublicznego. Ograniczenie wejdzie w życie w najbliższy czwartek i nie będzie dotyczyć samochodów osobowych.
 
Zwiększenie dystansu minimalnego do  2 metrów

Utrzymanie dystansu, czyli z domu będzie można wychodzić jedynie w pojedynkę, z wyjątkiem rodziców z dziećmi (do 13 roku życia) i opiekunów osób niepełnosprawnych. Pomiędzy pieszymi musi zostać zachowana odległość minimum 2 metrów.

Miejsca pracy – co pracodawca musi zapewnić pracownikowi?

Do 2 kwietnia br. pracodawcy zobowiązani są zapewnić swoim pracownikom odległość 1,5m pomiędzy stanowiskami, rękawiczki oraz dostęp do płynów dezynfekujących.
 
Urzędy na pracy zdalnej

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.
 
Apelujemy do Państwa o dostosowanie się do nowych zasad dla bezpieczeństwa własnego i innych osób z bliskiego otoczenia. Rząd zapowiada, że największa fala zachorowań wciąż przed nami. Zostańmy więc w swoich domach, a jeśli opuszczenie ich jest niezbędne, koniecznie przestrzegajmy wszystkich środków ostrożności.

Przypominamy również, iż za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.
 
Wszystkie bieżące i rzetelne informacje znajdziecie Państwo na stronie Otwiera odnośnik zewnętrzny w nowym oknie www.gov.pl. Unikajmy czytania i powielenia wiadomości z niesprawdzonych źródeł.