Przejdź do treści Przejdź do prawej kolumny Przejdź do stopki

Święto Kociewia na 759. Jarmarku Św. Dominika

1 sierpnia podczas Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku odbędzie się Święto Kociewia, które przez wiele lat gościło na tej największej imprezie wystawienniczo-plenerowej w Europie pod nazwą Unikaty z Kociewia.
 
– Święto Kociewia to wydarzenie, które składa się z trzech części: Korowodu Kociewskiego, Unikatów z Kociewia oraz Kociewia ART. – mówi Piotr Kończewski, Dyrektor Biura LOT KOCIEWIE – Inicjatywa świętowania Regionu w Gdańsku nie jest nowa, ale taka forma zrodziła się rok temu, kiedy to pojawił się ostatni element, czyli wystawa prac artystów z Kociewia wraz z koncertem kameralnym.
 
Całe wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14.00 przy Zielonej Bramie, skąd ruszy pochód Kociewiaków oraz sympatyków regionu, a także turystów i mieszkańców Gdańska. Przy dźwiękach muzyki barwny korowód zaprezentuje się na starym mieście, aby przejść na Plac Kobzdeja. Barwny przemarsz będzie okazją do wykazania kociewskiej spójności Regionu oraz integracji naszej społeczności, to również możliwość prezentacji tysiącom mieszkańców Gdańska i turystom naszej Małej Ojczyzny.
 
– Druga część Święta Kociewia, czyli Unikaty z Kociewia rozpoczną się o godzinie 15.00 na Placu Dariusza Kobzdeja. – wyjaśnia Stefan Galiński ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim- Jest to szeroka prezentacja kulturalna, artystyczna oraz promocja Regionu: występy zespołów, nie tylko  regionalnych, ale i tańców współczesnych, różnych nurtów muzycznych, inscenizacji historycznych. W pawilonach prezentować będziemy rękodzieło, wydawnictwa, a także kuchnię kociewską. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych.
 
Ostatnim elementem wydarzenia jest wernisaż Kociewie ART w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Wśród artystów, których prace będzie można podziwiać są: Jarosław Kukowski, Agnieszka Krawczyk-Powierza, Michał Pietruszka, Zofia Sumczyńska i Piotr Tyborski. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 26 lipca do 5 sierpnia. Uroczysty wernisaż wraz z koncertem akordeonowym Pawła Ratajka odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 16.00.
 
– W naszym zamyśle wystawa Kociewie ART ma pokazać kulturę kociewską, jednak nie w ujęciu ludowym, tylko współczesnym. – wyjaśnia Grzegorz Oller, Dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim- W Nadbałtyckim Centrum Kultury zobaczymy różne dzieła artystów pochodzących z trzech powiatów: starogardzkiego, świeckiego oraz tczewskiego. Myślę, że będzie to interesujące zestawienie prac i myśli kociewskich twórców.
 
Święto Kociewia to nie tylko trzy elementy kulturalne, ale także praca osób z kilku instytucji, które cały rok spotykają się, dyskutują i szukają nowych pomysłów na ulepszenie tego wydarzenia.
 
– Bardzo ważna i budująca jest współpraca trzech subregionów kociewskich, kooperacja różnych środowisk, organizacji, a także prawie wszystkich samorządów– podkreśla Piotr Kończewski. – To również jedna z nielicznych okazji aby Kociewie pokazać… poza Kociewiem. To bardzo ważne we współczesnym marketingu terytorialnym. Poprzez kulturę zachęcamy do odwiedzin naszej Łagodnej Krainy.
 
Święto Kociewia już 1 sierpnia. Wszystkie imprezy są otwarte, z wolnym wstępem. Szczegóły dostępne są na profilu Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE na FB: www.fb.com/lot.kociewie.