Uwaga żmije!
W związku z licznymi informacjami dotyczącymi pojawienia się na terenie wsi Smętowo Graniczne ( rejon ul. Ogrodowej, teren byłej sekcji kolejowej) większej niż normalnie ilości żmij prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.
Pamiętaj:
1. Żmija nie atakuje sama, boi się człowieka
2. Zachowaj ostrożność
3. Szczególnie pilnuj i chroń dzieci
4. Odstrasz zwierzę ze swojej posesji ( nie lubią drgań)
Żmija zygzakowata ( Vipera berus) to jedyny wąż jadowity na terenie Polski. Podlega ochronie gatunkowej. Szczególnie lubi ciepło, kamienie, tereny trawiaste.
Jad żmii zygzakowatej jest stosunkowo słaby. Zawiera hemorraginę (uszkodzenie ściany naczyń), koagulinę (zatory) i cytolizynę (uszkodzenie komórek). Szczególnie podatne na jego działanie są dzieci ze względu na małą masę ciała. Ukąszenie może być nieuświadomione przez osobę poszkodowaną, szczególnie jeśli jest to dziecko. Miejscowo obserwowane są dwa ślady po zębach jadowych oddalone o 5-10 mm, pojawia się ból, zaczerwienienie, obrzęk, martwica. Po różnym czasie (minuty, godziny) rozwijają się objawy ogólne (ból głowy, nudności wymioty, biegunka, powiększenie w. chłonnych, niepokój, spadek ciśnienia, duszność, zaburzenia świadomości) prowadzące do wstrząsu.
Pierwsza pomoc polega na obmyciu zranienia zimną wodą i unieruchomieniu kończyny najlepiej poniżej poziomu ciała. Wskazane jest ochłodzenie kończyny za pomocą woreczków z lodem, okrycie poszkodowanego.
Zasadniczym postępowaniem jest podanie surowicy przeciwko jadowi żmij. Podanie surowicy jest skuteczne max. 24 godziny po ukąszeniu.
O zagrożeniu poinformowaliśmy:
– właściciela terenu kolejowego,
– Powiatowego Lekarza Weterynarii,
– Ośrodki Zdrowia na terenie Gminy.